Qyteti Im


Lini një koment

Rrugë e mallkuar, fat i keq apo dora e njeriut?!

0 Shqipëria,vëndi ku aksidentet rrugore marrin përmasa  tragjike.
Të larta janë shifrat e viktimave në Shqipëri të shkaktuara nga aksidentet rrugore.Vitet e fundit kjo shifër ka qenë gjithnjë në rritje. Shqetësues është fakti se përveç aksidenteve që ndodhin shpesh nëpër rrugët e Shqipërisë kemi raste të aksidenteve që kanë shkaktuar numër të madh vdekjesh. Mjafton të sjellim në kujtesen tonë 14 tetorin e vitit 2004,maturantët e Malisheveës aksidntohen në hyrje të Fushë-Arrëzit. Nga 50 gjimnazistë që ishin në autobus 15 gjejnë vdekjen së bashku me shoferin e autoveturës me të cilën u përplas autobusi. Ajo cfarë dimë ne rreth këtij aksidenti janë ato informacione që i dinë të gjithë,targa e makinës dhe autobusit,pasi janë përplasur autovetura me autobusin ka ndodhur aksidenti ,numri  i viktimave dhe vetëm kaq. Vazhdoni leximin


Lini një koment

Transmetimi i sëmundjeve të kafshëve tek njerëzit

Përhapja e sëmundjeve infektive në vëndin tonë gjatë viteve të fundit ka ardhur gjithnjë e më tepër në rritje,vecanerisht për ato  kategori sëmundjesh që shkaktohen prej kontaktit me kafshët.
Sipas mjekut Erko Prifti nëse nuk jemi të kujdesshëm ndaj vaksinimit dhe vizitave të herëpashershme të kafshëve,kjo sjell një shumëllojshmëri sëmundjesh . Vazhdoni leximin


Lini një koment

Legalizimi ose jo i prostitucionit, a mund ta pranoje shoqeria shqiptare kete ?

Prostitucioni , profesioni më i vjetër në botë ku shumë femra bien pre me hir a me pahir duke cituar në heshtje dhe me zë,është fiziologjia e trupit dhe duhet realizuar ne cdo lloj rrethane !!

“Lindi femer”:-…phhhhh (duke u shoqeruar dhe me ndonjë fjalë fyese me raste ) ky është  reagimi i burrit shqiptar që në momentin e parë kur në jetë vjen një femër . Mentaliteti i shqipetarëve sado që mund të quhet i emancipuar duket që ka gjurmë të së shkuarës. Shqipëria,një vënd i vogel e i varfër dhe ashtu si në cdo vënd të botes edhe këtu është i pranishëm fenomeni i prostitucionit (imagjinojeni reagimin e shqiptarëve ndaj prostitucionit)! Shkaqet që cojnë femrat drejt kësaj rruge janë të ndryshme por sic dihet  kjo bëhet kryesisht për para. Vazhdoni leximin


Lini një koment

Koalicioni i majtë triumfon edhe në Fushë-Arrëz

Image

Në qarkun e Shkodrës,bastion is ë djathtës ka surprizuar duke shkuar përtej pritshmërive më fitoren e thelle të koalicionit të majtë.
“PS është fituese. U bashkuan të majtë e të djathtë në një revolucion demokratik kundër Berishës. Në 2009-ën ne na ndanë 3500 vota nga deputeti i pestë. Këtë herë janë bashkuar shumë nga e djathta që kanë votuar për PS”, ka thënë Doshi, duke u shprehur i bindur se: “Të gjashtë mandatet janë të PS” Vazhdoni leximin


Lini një koment

Shqipëria voton

download (1)

Sot në mbarë Shqipërinë janë zhvilluar zgjedhjet parlamentare. Pas incidentit të ndodhur në Lac me pasojë viktimen e 53-vjecarit mediat dhe partitë kanë bërë thirrje që shqiptarët të votojnë e të mos frikësohen nga kjo ngjarje por të shprehin vullnetin e tyre duke votuar.
Në qytetin e Fushë-Arrëzit dhe të Pukës e komunave përreth cdo gjë ka shkuar mirë dhe nuk ka pasur asnjë incident me votuesit apo komisionerët.Pjesmarrja në zgjedhje ka qenë më e lartë se ajo e para katër viteve. Numri i votuesve është rritur dhe nga ardhja e emigrantëve.
Në Bashkinë Fushë-Arrëz të regjistruar kanë qenë 3483 përsona,numri total i vëndeve të zgjedh
jeve është 4. Në këtë bashki kanë votuar 2152 zgjëdhës sipas KQZ-së pra 61.79 % ka qenë pjesmarrja e këtij qyteti.


Lini një koment

Mitingu përfundimtar i PD-së në Pukë,madhështor.

954750_190532797774302_343573710_n

Në qytetin e Pukës PD-ja bëri mitingun e tij përmbyllës në këtë rreth ku vec të tjerve  e pranishme ishte tashmë një nga përkrahëset dhë mbësthtetësit e këtij qyteti kryetarja e parlamentit Jozefina Topalli e cila në fjalimin e saj nënvizoi sigurinë e saj për besimin e popullit të saj bashkë me Shkodren.
“Ne kemi nxitur biznesin,kemi sjelle investitor të huaj në Shqipëri.Ne do ti fitojmë zgjedhjet sepse ne jemi si ju,ne jemi optimist,ne besojmë tek e ardhmja ne do vazhdojme të rrisim rrogat dhe pensionet,do të vazhdojmë të rrisim punësimin ,do të fuqizojmë bizneset,do të zhvillojmë  turizmin” Vazhdoni leximin